• خانه
  • اخبار
  • آنزیمی جدید که می تواند مشکل زباله های پلاستیکی را حل کند

آنزیمی جدید که می تواند مشکل زباله های پلاستیکی را حل کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آنزیمی جدید که می تواند مشکل زباله های پلاستیکی را حل کند

محققان راه حل های جدیدی برای حل مشکل آلودگی و زباله های پلاستیکی برای همیشه ارائه کرده اند. آنها برای حل این مشکل از آنزیمی برای تجزیه پلاستیک استفاده کردند.

محققان دانشگاه تگزاس در Urbana-Champaign از یک آنزیم ویژه برای حل یک مشکل بزرگ زیست محیطی استفاده کرده اند. این آنزیم ها علاوه بر بازیافت پلاستیک ها و استفاده مجدد از آنها در صنایع مختلف، باید تاثیر خود را بر محیط زیست به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

هال آلپر از دانشکده شیمی دانشگاه تگزاس گفت: «این فرآیند پیشگام فرصت های نامحدودی برای استفاده و اجرا در صنایع مختلف خواهد داشت. همچنین فرصتی را برای شرکت های مختلف برای بازیافت علاوه بر مدیریت پسماند فراهم می کند. رویکرد به آنزیم های پایدار ایجاد یک اقتصاد پلاستیکی از راه دور را ممکن می کند.

در این پروژه تلاش شد تا تجزیه پلی اتیلن ترفتالات به منصه ظهور برسد. این پلیمر در 12 درصد زباله های جهان وجود دارد و در تمامی ظروف بسته بندی، بطری های نوشابه، الیاف و منسوجات خاص نیز استفاده می شود. به همین دلیل آنزیم مورد نظر می تواند روی این ماده تمرکز کند. بنابراین امکان تجزیه این مواد در کمتر از 24 ساعت وجود دارد.

پس از آزمایش موفقیت آمیز آنزیم، اکنون محققان به دنبال افزایش تولید آنزیم برای استفاده در صنعت و محیط زیست هستند. در حالی که این پلاستیک ها به دلیل ماندگاری طولانی و تجزیه طولانی مدت در تمام نقاط جهان از جمله ریه انسان یافت می شوند، محققان به دنبال استفاده مجدد از آنها یا تبدیل پلاستیک ها به روغن های مفید هستند. البته هنوز راه حل جدیدی پیدا نشده است. در هر صورت بهترین راه برای کاهش زباله های پلاستیکی بازیافت است که در حال حاضر تنها 10 درصد از پلاستیک های جهان را بازیافت می کند.