• خانه
  • اخبار
  • آمازون نمونه اولیه ماهواره پروژه کویپر را به اولین پرتاب ULA Vulcan تغییر می دهد

آمازون نمونه اولیه ماهواره پروژه کویپر را به اولین پرتاب ULA Vulcan تغییر می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آمازون نمونه اولیه ماهواره پروژه کویپر را به اولین پرتاب ULA Vulcan تغییر می دهد

آمازون نمونه اولیه ماهواره پروژه کویپر را به اولین پرتاب ULA Vulcan تغییر می دهد
ایده یک هنرمند، موشک ULA Vulcan Centaur را نشان می دهد که ماهواره های آمازون را پرتاب می کند. (تصویر در آمازون)

دو نمونه اولیه ماهواره اینترنت پهن باند Project Kuiper آمازون اکنون قرار است در اولین پرواز موشک Vulcan Centaur متعلق به United Launch Alliance در اوایل سال آینده به جای موشک ABL Space Systems پرتاب شوند.

اعلام امروز در نتیجه ورقه‌های برنامه برای ABL و همچنین United Launch Alliance منتشر می‌شود – لغزش‌هایی که به این معنی است که برنامه پرتاب Vulcan ULA با برنامه استقرار ماهواره‌های آمازون هماهنگ‌تر است.

نمونه های اولیه – معروف به کویپرسات-1 و کویپرسات-2- برای آزمایش نحوه کار اجزای مختلف یک صورت فلکی کامل از 3236 ماهواره طراحی شده اند. نتایج آزمایش به آمازون کمک می کند تا طراحی خود را برای ماهواره های تولیدی اصلاح کند.

Rajeev Badyal، معاون فناوری پروژه کویپر، امروز در به‌روزرسانی آمازون گفت: «نمونه ماهواره‌های ما امسال آماده خواهند شد و ما مشتاقانه منتظر پرواز با ULA هستیم.

طرح اولیه از کویپرسات برای پرتاب در یکی از اولین پروازهای موشک RS1 ABL در سال جاری خواسته شده بود، اما ABL مستقر در کالیفرنیا در برنامه آزمایشی خود با تاخیر مواجه شد که منجر به تغییر برنامه شد. و این هفته، ULA اعلام کرد که به درخواست مشتری اصلی محموله خود، Astrobotic، معرفی نسل بعدی موشک Vulcan Centaur خود را به تعویق خواهد انداخت.

ULA گفت که Astrobotic مستقر در پیتسبورگ برای تکمیل کار بر روی ماه نشین Peregrine خود که برای پرواز به ماه به عنوان اولین ماموریت برنامه بارگیری خدمات تجاری ماه ناسا انتخاب شده بود، زمان بیشتری درخواست کرد. پرتاب برای اواخر سال 2022 برنامه ریزی شده بود، اما اکنون برای سه ماهه اول سال 2023 برنامه ریزی شده است. کویپرسات به عنوان محموله ثانویه به مدار پایین زمین فرستاده می شود.

پرتاب Vulcan اولین استفاده از موتورهای موشک BE-4 شرکت Blue Origin را نشان می‌دهد که توسط سرمایه‌گذاری فضایی خصوصی جف بزوس، بنیانگذار آمازون در کنت، واشنگتن ساخته شده است. به تازگی به ULA تحویل داده شده است پس از سالها تاخیر

تغییر از ABL به ULA چندان دشوار نیست. سال گذشته، آمازون قراردادی با ULA برای پرتاب اولین ماهواره‌های تولیدی کویپر بر روی موشک‌های Atlas 5 پس از پرتاب‌های ولکان منعقد کرد.

بادیال گفت: «ما قبلاً 38 پرتاب کویپر در ولکان ارائه کرده‌ایم و استفاده از همان وسیله پرتاب برای مأموریت نمونه اولیه به ما این فرصت را می‌دهد تا قبل از این پرتاب‌های تجاری در مقیاس کامل، فرآیندهای یکپارچه‌سازی، پردازش و کنترل مأموریت را تمرین کنیم.

آمازون چندین پرتاب اضافی روی موشک نیو گلن بلو اوریجین و آریان 6 آریاناسپیس رزرو کرده است که تعداد پرتاب را به 92 رسانده است. این شرکت همچنین قصد دارد دو رزرو پرتاب با ABL برگزار کند تا بعداً پرواز شود.

پروژه کویپر جدول زمانی دقیقی برای استقرار ماهواره ها یا راه اندازی این سرویس ارائه نکرده است – اما طبق شرایط مجوز آمازون از کمیسیون ارتباطات فدرال، نیمی از 3236 ماهواره برنامه ریزی شده باید تا سال 2026 عملیاتی شوند.

هنگامی که مجوز صادر شد، آمازون اعلام کرد که بیش از 10 میلیارد دلار برای پروژه کویپر هزینه خواهد کرد. بیش از 1000 کارمند آمازون بر روی تلاش ماهواره ای کار می کنند که اکثر آنها در دفتر مرکزی پروژه کویپر در ردموند، واشنگتن مستقر هستند. وب سایت شغلی آمازون بیش از 300 موقعیت باز برای این پروژه را فهرست کرده است.

پروژه کویپر با هدف گسترش دسترسی به اینترنت پهن باند برای میلیاردها انسان محروم در سراسر جهان است. اما در بازار خدمات داده های ماهواره ای در مدار پایین زمین، آمازون به مراتب از سرویس Starlink اسپیس ایکس عقب تر است که در حال حاضر هزاران ماهواره در مدار و صدها هزار مشترک دارد. یک سرمایه گذاری بین المللی به نام OneWeb نیز با بیش از 400 ماهواره در مدار پیش از آمازون است و قصد دارد این سرویس را در سال آینده افزایش دهد.

آمازون امیدوار است که هم افزایی با سایر خطوط کسب و کار خود – مانند خدمات وب آمازون – به آن برتری دهد، حتی به عنوان یک شرکت نسبتاً دیر.