• خانه
  • اخبار
  • آمازون شرکت سازنده Roomba iRobot را با قیمت 1.7 میلیارد دلار خریداری می کند

آمازون شرکت سازنده Roomba iRobot را با قیمت 1.7 میلیارد دلار خریداری می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آمازون شرکت سازنده Roomba iRobot را با قیمت 1.7 میلیارد دلار خریداری می کند

آمازون شرکت سازنده Roomba iRobot را با قیمت 1.7 میلیارد دلار خریداری می کند
(عکس آی ربات)

آمازون آماده است تا خرید بزرگ دیگری را انجام دهد.

غول فناوری مستقر در سیاتل روز جمعه اعلام کرد که iRobot، شرکت منطقه بوستون که به خاطر جاروبرقی Roomba معروف است را در قراردادی 1.7 میلیارد دلاری خریداری خواهد کرد.

این خبر تنها دو هفته پس از آن منتشر شد که آمازون اعلام کرد شرکت مراقبت های اولیه One Medical را به مبلغ 3.9 میلیارد دلار خریداری می کند.

پس از خرید 13.7 میلیارد دلاری Whole Foods، قرارداد 8.45 میلیارد دلاری برای خرید MGM و خرید One Medical، این چهارمین خرید بزرگ آمازون تا به امروز خواهد بود.

آمازون iRobot را با قیمت 61 دلار به ازای هر سهم خریداری خواهد کرد که حدود 22 درصد بیشتر از قیمت سهام شرکت در بسته شدن روز پنجشنبه است. سهام iRobot در معاملات پیش از بازار روز جمعه نزدیک به 20 درصد افزایش یافت.

این معامله نشان دهنده آخرین سرمایه گذاری آمازون در خانه هوشمند است. این شرکت در حال کار بر روی ربات خانگی خود به نام Astro است که در ماه سپتامبر معرفی شد و دارای طیف وسیعی از محصولات فناوری خانه هوشمند مانند دوربین های Ring و دستگاه های دارای الکسا است. الکسا اکنون می تواند دستگاه های Roomba را کنترل کند.

آمازون Ring را در سال 2018 به قیمت 1 میلیارد دلار خریداری کرد و در سال 2019 استارتاپ مش وای فای eero را خریداری کرد.

علاوه بر رباتیک مصرفی، آمازون همچنین در حال توسعه ربات هایی برای انبارهای این شرکت است. آمازون در اوایل سال جاری در Agility Robotics، سازنده ربات انبار دوپا به نام Digit، سرمایه گذاری کرد.

ماه گذشته، brooztechnology با کن واشنگتن، معاون رباتیک مصرف کننده آمازون، که تیم Astro را رهبری می کند، در کنفرانس re:MARS این شرکت در لاس وگاس صحبت کرد.

iRobot که در سال 1990 توسط محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT تاسیس شد، Roomba را در سال 2002 معرفی کرد. این شرکت همچنین موپ های رباتیک، تصفیه کننده هوا و غیره را می فروشد.

در بحبوحه رکود اقتصادی گسترده تر، سهام iRobot در سال جاری بیش از 40 درصد سقوط کرده است. درآمد سه ماهه دوم این شرکت که در روز جمعه گزارش شد، به 255.4 میلیون دلار کاهش یافت که نسبت به 365.6 میلیون دلار در دوره سال قبل کاهش یافت. این کاهش درآمد را ناشی از کاهش سفارشات غیرمنتظره، تاخیرها و لغو سفارشات توسط خرده فروشان، فروش مستقیم به مصرف کننده کمتر از حد انتظار و تاثیر تغییرات در نرخ ارز عنوان کرد.

زیان عملیاتی GAAP این شرکت در سه ماهه نسبت به ضرر 3 میلیون دلاری در سال گذشته به 63.9 میلیون دلار افزایش یافت.

آی روبات اعلام کرد که قصد دارد 140 نفر را که حدود 10 درصد از نیروی کار خود است، به عنوان بخشی از بازسازی خود اخراج کند.

iRobot 15.7 میلیون مشتری دارد که 35 درصد نسبت به سه ماهه دوم 2021 رشد داشته است.

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره این شرکت، کالین انگل، پس از خرید، به رهبری iRobot ادامه خواهد داد.