• خانه
  • اخبار
  • آمازون درآمد 149 میلیارد دلاری در سه ماهه تعطیلات را گزارش می‌کند که بالاتر از برآوردها است، اما سهام آن 6 درصد سقوط می‌کند.

آمازون درآمد 149 میلیارد دلاری در سه ماهه تعطیلات را گزارش می‌کند که بالاتر از برآوردها است، اما سهام آن 6 درصد سقوط می‌کند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آمازون درآمد 149 میلیارد دلاری در سه ماهه تعطیلات را گزارش می‌کند که بالاتر از برآوردها است، اما سهام آن 6 درصد سقوط می‌کند.

آمازون درآمد 149 میلیارد دلاری در سه ماهه تعطیلات را گزارش می‌کند که بالاتر از برآوردها است، اما سهام آن 6 درصد سقوط می‌کند.
یک ون برقی تحویل آمازون در محله بالارد سیاتل در روز شنبه. (عکس از brooztechnology/Kurt Schlosser)

آمازون انتظارات درآمد خود را برای سه ماهه چهارم خود شکست داد زیرا این شرکت همچنان با بادهای مخالف مختلف روبرو می شود.

این غول فناوری مستقر در سیاتل درآمد 149.2 میلیارد دلاری را گزارش کرد که 9 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که هم از انتظارات تحلیلگران و هم از راهنمایی های خود شرکت بالاتر است.

اما افزایش هزینه ها بر سود آمازون تأثیر می گذارد که 98 درصد نسبت به دوره قبل به 278 میلیون دلار کاهش یافته است. این شامل زیان 2.3 میلیارد دلاری قبل از مالیات است که به سرمایه گذاری شرکت در ریوین نسبت داده می شود.

تحلیلگران درآمد 145 میلیارد دلاری و سود هر سهم 0.17 دلار را برای سه ماهه دسامبر پیش بینی کرده بودند.

اندی جاسی، مدیرعامل آمازون در بیانیه ای گفت: در کوتاه مدت، ما با یک اقتصاد نامطمئن روبرو هستیم، اما نسبت به فرصت های بلندمدت آمازون کاملاً خوش بین هستیم.

به عنوان نشانه ای از کاهش گسترده تر هزینه های فناوری، درآمد خدمات وب آمازون در سه ماهه چهارم تنها 20 درصد رشد کرد، در حالی که رشد 40 درصدی در دوره قبل بود. آمازون در ماه اکتبر هشدار داد که شرکت‌ها در حال کاهش هزینه‌های ابری هستند و گفت که این امر تا سه ماهه چهارم ادامه دارد. مایکروسافت اعلام کرد که با پلتفرم ابری خود در سه ماهه گذشته شاهد “رشد مصرف متوسط” بوده است.

سهام آمازون در معاملات پس از بازار تا 6 درصد سقوط کرد.

پس از یک دوره رشد پررونق ناشی از همه‌گیری، سهام آمازون در سال گذشته بیش از 30 درصد سقوط کرد و در میان افزایش تورم، ترس از رکود، هزینه‌های بالاتر انرژی و مشکلات زنجیره تامین. بازگشت به خرید حضوری و کاهش هزینه های مصرف کننده نیز به آمازون کمک نمی کند.

در واکنش به شرایط اقتصاد کلان، آمازون در چند ماه گذشته در حالت کاهش هزینه قرار گرفته است. این شرکت در ژانویه اعلام کرد که 18000 شغل یا حدود 5 درصد از نیروی کار شرکت را تعدیل می کند.

این بزرگ‌ترین اخراج در تاریخ آمازون است و از نظر آماری، بزرگ‌ترین اخراج در میان شرکت‌های فناوری در سال گذشته است. بسیاری از شرکت‌های فناوری دیگر نیز در بحبوحه رکود گسترده‌تر فناوری، مشاغل خود را کاهش دادند.

برایان اولساوسکی، مدیر مالی آمازون، پنجشنبه در تماسی با خبرنگاران گفت که به همه کارکنان اخراج شده اطلاع داده شده است. او گفت که این شرکت در سه ماهه چهارم 640 میلیون دلار هزینه در رابطه با اخراج دریافت کرد.

در سال گذشته، آمازون همچنین محصولات، خدمات و کل مشاغل را کاهش داده و حذف کرده است: ربات‌های تحویل محله Scout، کسب‌وکار مراقبت‌های بهداشتی اولیه Amazon Care، کتابفروشی‌های استاندارد آمازون، برنامه خیریه AmazonSmile و غیره.

در اینجا خلاصه ای سریع از وضعیت مالی سه ماهه چهارم این شرکت است.

فروشگاه های اینترنتی: درآمد سالانه 2 درصد کاهش یافت و به 64.5 میلیارد دلار رسید. این در مقایسه با 7 درصد افزایش سالانه در سه ماهه سوم و رشد 9 درصدی در سه ماهه قبل است. جاسی در انتشار درآمد گفت: تقاضای مشتریان در کسب و کار فروشگاه های رفاهی “بیش از انتظارات ما بود.”

خدمات وب آمازون: تجارت ابری آمازون با رشد 20 درصدی به 21.3 میلیارد دلار، با 5.2 میلیارد دلار درآمد عملیاتی، به افزایش سود آمازون کمک کرد. این در مقایسه با رشد 27 درصدی درآمد در سه ماهه سوم و رشد 40 درصدی در سه ماهه قبل است.

تبلیغات:در کنار AWS، تبلیغات یکی از کسب و کارهای پر حاشیه آمازون است. سال گذشته، این شرکت گزارش مالی بخش تبلیغات رو به رشد خود را آغاز کرد که 11.5 میلیارد دلار درآمد در این سه ماهه به ارمغان آورد که 19 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت.

خدمات برای فروشندگان شخص ثالث: در سال های اخیر، آمازون خدمات و محصولات خود را برای بازرگانان شخص ثالث گسترش داده است. درآمد خدمات فروشنده شخص ثالث 20 درصد افزایش یافت و به 36.3 میلیارد دلار رسید.

هزینه حمل و نقل: هزینه‌های حمل و نقل آمازون در سال‌های اخیر افزایش یافته است زیرا این شرکت به دنبال سرعت بخشیدن به حمل و نقل با فشار خود برای ارسال یک روزه است. اکنون این شرکت با افزایش هزینه های حمل و نقل و سوخت نیز سروکار دارد. در سه ماهه چهارم، آمازون 24.7 میلیارد دلار برای حمل و نقل هزینه کرد که 4 درصد رشد داشت.

فروشگاه های فیزیکی: این دسته که شامل فروشگاه های Whole Foods و Amazon Go می شود، درآمدی معادل 4.9 میلیارد دلار گزارش کرده است که 6 درصد افزایش یافته است.

تعداد کارکنان: آمازون اکنون 1.54 میلیون کارمند دارد که نسبت به سال گذشته 4 درصد کاهش داشته است. این رقم شامل کارگران فصلی و قراردادی نمی شود.

اولیه: درآمد اشتراک، که شامل عضویت های Prime نیز می شود، 9.1 میلیارد دلار بود که 13 درصد افزایش داشت. سال گذشته، آمازون اعلام کرد که هزینه عضویت سالانه Prime سالانه خود را از 119 دلار به 139 دلار افزایش داده است.