• خانه
  • اخبار
  • آمازون تا 83 پرتاب ماهواره باند پهن کویپر را رزرو کرده است

آمازون تا 83 پرتاب ماهواره باند پهن کویپر را رزرو کرده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آمازون تا 83 پرتاب ماهواره باند پهن کویپر را رزرو کرده است

آمازون تا 83 پرتاب ماهواره باند پهن کویپر را رزرو کرده است
آمازون قصد دارد ماهواره‌هایی را از Vulcan Centaur’s United Launch Alliance، New Glenn’s Blue Origin و Arianespace’s Ariane 6 به مدار (سمت چپ) بفرستد. (تصویر آمازون)

آمازون 83 پرتاب از سه راکت سنگین را برای پرتاب بیش از 1500 ماهواره به مدار پایین زمین برای صورت فلکی اینترنت باند پهن خود پروژه کویپر در پنج سال فراهم کرده است.

اگر آمازون تمام رزروهای اعلام شده امروز را انجام دهد، این کمپین چندین میلیارد دلار هزینه خواهد داشت و ممکن است بزرگترین سفارش پرتاب در صنعت فضایی برای یک پروژه تجاری واحد باشد.

ارائه ظرفیت راه اندازی چند فروشنده بخش کلیدی استراتژی روز اول ما است. Rajiev Badyal، معاون فناوری Project Kuiper در آمازون، امروز در یک بیانیه مطبوعاتی گفت. این رویکرد خطر پرتاب موشک را کاهش می‌دهد و قیمت‌های رقابتی بلندمدت را برای آمازون حفظ می‌کند، بنابراین در هزینه‌هایی که می‌توانیم به مشتریان خود منتقل کنیم، صرفه‌جویی می‌کنیم.»

پروژه کویپر آمازون با هدف ارائه پهنای باند ماهواره ای به ده ها میلیون نفر در سرتاسر جهان که در حال حاضر از خدمات ناکافی برخوردار هستند، می باشد. این پروژه 10 میلیارد دلاری به مدت سه سال در حال اجرا بوده است و در سال 2020 چراغ سبز کمیسیون ارتباطات فدرال را دریافت کرد. اما تصور می شود که بسیار عقب تر از سرویس پهن باند ماهواره ای استارلینک SpaceX باشد که اکنون محدود شده است.

پروژه کویپر نیز مانند استارلینک در ردموند، واشنگتن مستقر است. بیش از 1000 کارمند آمازون در حال حاضر روی کویپر کار می کنند و وب سایت شغلی این پروژه بیش از 300 موقعیت باز را فهرست کرده است.

دیو لیمپ، معاون ارشد دستگاه‌ها و خدمات آمازون، گفت که پروژه کویپر پیشرفت خوبی دارد. او گفت: “ما هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم، اما تیم همچنان به موفقیت های گام به گام در تمام جنبه های سیستم ماهواره ای ما ادامه می دهد.” “این قراردادهای راه اندازی نشان دهنده تعهد و ایمان باورنکردنی ما به پروژه کویپر است، و ما مفتخریم که با چنین تیم تاثیرگذاری از شرکا برای انجام ماموریت خود کار می کنیم.”

دوازده رزرو پرتاب با Blue Origin، یک شرکت فضایی مستقر در کنت در واشنگتن و متعلق به بنیانگذار آمازون، جف بزوس انجام شده است. این پرتاب ها از موشک نیو گلن شرکت Blue Origin استفاده می کنند که به اولین پرتاب خود در سال 2023 یا بعد از آن نزدیک می شود. آمازون همچنین امکان خرید حداکثر 15 نسخه جدید گلن را دارد.

آمازون 38 پرتاب دیگر از موشک Vulcan Centaur متعلق به United Launch Alliance را ذخیره کرده است که باید اولین پرتاب خود را در سال جاری انجام دهد. این ماموریت ها علاوه بر 9 پرتاب از پیش رزرو شده موشک های ULA Atlas V موجود خواهد بود.

نیو گلن و ولکان برای برخاستن از مجتمع های پرتاب جداگانه در ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا طراحی شده اند.

Arianespace موافقت کرده است که 18 پرتاب موشک سنگین Ariane 6 را کنار بگذارد، که قرار است امسال اولین پرتاب خود را در فرودگاه فضایی کنسرسیوم اروپایی در گویان فرانسه انجام دهد. استفان اسرائیل، مدیرعامل Arianespace گفت که قرارداد پرتاب با آمازون “بزرگترین قراردادی است که ما تا به حال امضا کرده ایم”.

مجوز FCC آمازون را ملزم می کند تا حداقل نیمی از گروه برنامه ریزی شده 3236 ماهواره را تا سال 2026 پرتاب کند و امروز آمازون اعلام کرد که برنامه تحویل آن باید مطابق با این برنامه باشد. این بدان معناست که بیش از 1618 ماهواره وجود دارد که به طور بالقوه توسط 9 موشک و موشک Atlas V که امروز ذکر شد پرتاب می شوند.

برای بهینه سازی استقرار همه این ماهواره ها، آمازون به Beyond Gravity، یک شرکت فناوری فضایی مستقر در سوئیس که قبلاً به نام RUAG Space شناخته می شد، روی آورد. Beyond Gravity مسئول طراحی و ساخت سیستم های توزیع ماهواره ای مقیاس پذیر است که روی موشک ها پرواز می کنند.

آندره وال، مدیرعامل RUAG International گفت که قرارداد کویپر بزرگترین معامله در تاریخ Beyond Gravity بوده است. برای خدمت به این شراکت، Beyond Gravity در حال ساخت یک مرکز جدید تولید دیسپنسر در سوئد است.

اگرچه هنوز برای Project Kuiper برای شکست Starlink در بازار دیر شده است، اما آمازون می تواند از هم افزایی بالقوه با سایر خطوط تجاری خود استفاده کند.

در انتشار خبری امروز، آمازون اعلام کرد که از «جایگاه عملیاتی و لجستیک جهانی خود، و همچنین شبکه و زیرساخت خدمات وب آمازون، برای خدمت به پایگاه مشتریان متنوع جهانی استفاده خواهد کرد». این شرکت همچنین گفت که از تخصص خود در ساخت دستگاه های کم هزینه مانند اکو و کیندل برای ارائه خدمات پهن باند مقرون به صرفه از طریق پایانه های مشتری سبک خود بهره خواهد برد.

کمبود در برنامه‌های توسعه سخت‌افزار می‌تواند پیشرفت پروژه کویپر را مختل کند: آمازون تاکنون در مورد برنامه‌های ساخت ماهواره چیز زیادی نگفته است. علاوه بر این، هیچ یک از موشک های ذکر شده در اطلاعیه امروز – که قرار بود همزمان با سمپوزیوم فضایی این هفته در کلرادو باشد – هنوز اولین پرواز خود را انجام نداده اند.

حداقل یکی از این غفلت‌ها ممکن است قبلاً اتفاق افتاده باشد: نوامبر گذشته، آمازون اعلام کرد که اولین نمونه اولیه ماهواره‌های پروژه کویپر اواخر امسال با نوع دیگری از موشک، RS1 از سیستم‌های فضایی ABL، به مدار پرتاب خواهد شد. اما در ژانویه، یک ناهنجاری که در طول آزمایش موتور موشک در کالیفرنیا رخ داد، برنامه توسعه ABL را چندین ماه به تاخیر انداخت.

همانطور که بادال در نظرات خود نشان می دهد، تعداد زیاد رزروهای استارت آپ می تواند نوعی بیمه برای پیش بینی این نوع شکست ها باشد – و شرط بندی چند میلیارد دلاری آمازون را پوشش دهد.