منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • آمار فروش تراشه در سال 2021; تسلط مطلق TSMC بر بازار جهانی تراشه

آمار فروش تراشه در سال 2021; تسلط مطلق TSMC بر بازار جهانی تراشه

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آمار فروش تراشه در سال 2021; تسلط مطلق TSMC بر بازار جهانی تراشه

شرکت های مهم و شناخته شده ای در زمینه تولید تراشه های موبایل در بازار وجود دارند. اینها عبارتند از TSMC و سامسونگ. اگرچه سامسونگ در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است، اما بر اساس آمار منتشر شده از داده‌های فروش تراشه برای سال 2021، تسلط TSMC در بازار تراشه‌های جهانی همچنان ادامه خواهد داشت. ترنجی با من باش.

آمار فروش تراشه در سال 2021; TSMC بر بازار تراشه های جهانی تسلط دارد و سامسونگ به دنبال TSMC است

بر اساس گزارش Trend Force، سهم بازار TSMC در سه ماهه چهارم سال گذشته، 15.7 میلیارد دلار، حدود 52.1 درصد بود. این مقدار کمی کمتر از سهم 53.1 درصدی این تولیدکننده در سه ماهه قبل است. با این حال همچنان از جایگاه بعدی این رده بندی جلوتر است.

پشت سر TSMC بزرگترین رقیب آن در صنعت (حداقل در حال حاضر) Samsung Foundry است. در پایان سه ماهه آخر سال 2021، این شرکت حدود 18.3 درصد از درآمد صنعت را به خود اختصاص داده است. حتی با رشد خوب 15.3 درصدی خط تولید محصولات پیشرفته در این سه ماهه، درآمد ناخالص سامسونگ از اکتبر تا دسامبر تنها 35 درصد از کل درآمد TSMC بود.

TSMC همچنان تسلط خود را در بازار جهانی بر Samsung Foundry حفظ کرده است

به نظر می رسد با وجود چند مشکل دیگر، اوضاع برای سامسونگ کمی بدتر می شود. راندمان پایین این شرکت در تولید برخی از پردازنده ها که تقریباً نصف راندمان شرکت تایوانی TSMC است، کوالکام را بر آن داشت تا تولید برخی از چیپست های برتر اسنپدراگون خود را از سامسونگ به TSMC منتقل کند. علاوه بر این، سامسونگ در حال بررسی ناپدید شدن وجوهی است که ظاهراً سازنده تراشه برای بهبود کارایی تولید تراشه جدید پشت سر گذاشته است.

Trend Force خاطرنشان کرد که علیرغم رشد درآمد حاصل از صنعت تراشه سامسونگ در آمارهای اخیر، در نهایت نتوانست سرپا بماند. از آنجایی که کندتر بودن ظرفیت و فرآیندهای تولید تراشه های مدرن، سودآوری کلی شرکت را کاهش داد.

آمار فروش تراشه برای سال 2021

درآمد سه ماهه سوم TSMC به دلیل رشد قوی این شرکت در سری آیفون 13 5 اینچی بود. تنها تراشه های TSMC که کاهش جزئی در آمار سه ماهه چهارم را نشان دادند، تراشه های 7 نانومتری و 6 نانومتری بودند که تحت تأثیر تراشه های ضعیف چین قرار گرفتند. بازار گوشی های هوشمند افزایش 15.3 درصدی درآمد سامسونگ ناشی از تکمیل ظرفیت تراشه های پیشرفته 5 نانومتری و 4 نانومتری آن است.

شرکت یونایتد میکروالکترونیک تایوان (UMC) پس از TSMC و سامسونگ در صدر فهرست قرار دارد و درآمد سه ماهه چهارم 7 درصد از کل درآمد سه ماهه چهارم این صنعت را تشکیل می دهد. این شرکت 2.12 میلیارد دلار درآمد ناخالص در سه ماهه به دست آورد که 5.8 درصد بیشتر از درآمد سه ماهه سوم خود بود. چهارم، GlobalFoundries سهم 6.1 درصدی از درآمد تراشه های جهانی را در سه ماهه سوم حفظ کرد. در جایگاه پنجم، بزرگترین سازنده تراشه چین، SMIC، با سهم بازار 5.2 درصد و درآمد 1.58 میلیارد دلار (سه ماهه چهارم) قرار دارد.

آمار فروش تراشه موبایل در سال 2021؛ کاهش سهم Exynos از رقابت با MediaTek

چیزی که SMIC را متوقف کرد، ناتوانی این شرکت در رقابت با تراشه ها و تراشه های پیشرفته 5 نانومتری و 4 نانومتری بود که TSMC و سامسونگ اکنون در حال توسعه و تولید تراشه های 3 نانومتری هستند. مانند ایالات متحده، چین به شدت به خودکفایی در صنعت نیمه هادی ها نیاز دارد و ناکامی آن در انجام این کار کارشناسانی را نگران می کند که معتقدند موفقیت چین در TSMC دلیلی برای تسلط بر تایوان و کنترل بزرگترین کارخانه تولید تراشه در جهان است.

به ازای هر 100 دلار درآمدی که TSMC به دست می آورد، 26 دلار از اپل می آید.

صنعت تراشه از نظر درآمد چندان متعادل نیست و پنج تولیدکننده برتر این صنعت حدود 90 درصد از سهم بازار جهانی محصولات نیمه هادی را در اختیار دارند. با توجه به اینکه TSMC و سامسونگ در تولید تراشه های مدرن پیشرو هستند، این قابل درک است. سایر سازندگان تراشه از جایگاه ششم تا دهم بازار در سه ماهه چهارم سال 2021 عبارتند از:

گروه HuaHong (2.9٪)

PSMC (2%)

VIS (1.5%)

برج (1.4%)

Nexchip (1.2%)

دومین سازنده ممکن است کمترین سهم بازار را از درآمد تراشه های جهانی در سه ماهه چهارم داشته باشد، اما این به معنای بالاترین نرخ رشد درآمد سالانه 44.2 درصدی نسبت به سه ماهه سوم است. در سه ماهه چهارم، درآمد جهانی از صنعت تراشه به 29.55 میلیارد دلار رسید که 8.3 درصد بیشتر از سه ماهه سوم بود.

مطابق با PhoneArenaیکی از دلایل موفقیت TSMC، رابطه طولانی مدت آن با اپل است. به ازای هر 100 دلاری که این شرکت به دست می آورد، 26 دلار از اپل می آید. هفته گذشته، اپل اعلام کرد که در حال ترکیب دو تراشه M1 Max خود برای ایجاد یک تراشه جدید به نام M1 Ultra است که حاوی 114 میلیارد ترانزیستور است. نظر شما در مورد آمار فروش تراشه در سال 2021 چیست؟