آخرین درام در آتیرا: سرمایه گذار خواستار تغییر مدیرعامل است و دو صندلی در هیئت مدیره می خواهد

آخرین درام در آتیرا: سرمایه گذار خواستار تغییر مدیرعامل است و دو صندلی در هیئت مدیره می خواهد

ریچارد کین.

یک سرمایه گذار میلیاردر در آتیرا فارما خواستار برکناری مدیر اجرایی این شرکت در سیاتل است و خود و مدیر ارشد مالی سابق نوارتیس را به هیئت مدیره معرفی کرده است.

ریچارد کین اخیراً با لین کاواس، مدیر عامل سابق آتیرا، صندوق علوم زیستی را تأسیس کرد، که پس از بررسی صحت داده‌های اسنادی که او به همراه داشت و به شکل‌گیری پایه اولیه شرکت کمک کرد، شرکت را ترک کرد. او پاییز گذشته پس از بررسی هیئت مستقل منصوب شده توسط شرکت به این نتیجه رسید که او تصاویر حاوی داده های اسناد خود را تغییر داده است، آتیرا را ترک کرد.

این شرکت در بیانیه ای گفت: “آقای کین تلاش های ما برای یافتن زمینه های مشترک را رد کرده است.” کین باعث شد آتیرا روابط رسمی خود را با شریک تجاری فعلی و مدیرعامل سابق خود از سر بگیرد.

مارک لیتون که دارای مدرک دکترا بود جایگزین لین کاواس شد. در Life Sciences و مدیر ارشد سابق بازرگانی Alder Biopharmaceuticals و معاون توسعه تجارت در Celltech است.

کین گفت: «به عبارت ساده، دکتر لیتون مدیر عامل مناسبی برای آتیرا نیست و من معتقدم که هیئت مدیره در جایگزینی عجولانه دکتر کاواس اشتباه کرد. کین، مؤسس Kayne Anderson Capital Advisors افزود: «دکتر لیتون تقریباً هیچ آزمایش عملیاتی، بالینی یا تجربه علمی پس از گذراندن بیشتر دوران حرفه‌ای خود در نقش‌های توسعه کسب‌وکار ندارد».

ارزش سهام این شرکت پس از بررسی اسناد کاواس کاهش یافت، اما کین در نامه خود مدیریت فعلی را مقصر دانست. من نمی توانم بیکار بنشینم و اجازه دهم این هیئت مدیره و تیم مدیریت بی تجربه ارزش شرکت را از بین ببرند.

او از هیئت مدیره شرکت انتقاد کرد و گفت که آنها هیچ “پوستی در بازی” به جز کمک های مالی مدیران ندارند. او از رئیس هیئت مدیره کلی رومانو انتقاد کرد. وی گفت: «این به توسعه دارو، تجربه علمی یا بیوتکنولوژیکی محدود نمی شود. او قبلاً بنیانگذار و مدیرعامل BlueRippleCapital، یک شرکت مشاوره ای برای شرکت های فناوری جهانی بود و تابستان گذشته به عنوان رئیس هیئت مدیره منصوب شد.

این شرکت در پاسخ گفت: “هیئت مدیره متقاعد شده است که آتیرا استراتژی و تیم مناسبی برای هدایت شرکت در این فصل کلیدی دارد.”

کین در این نامه گفت: به‌عنوان یکی از بزرگترین سهامداران آتیرا، همچنان امیدوار هستم که بتوانیم از رقابت طولانی، پرهزینه و مزاحم پروکسی جلوگیری کنیم. او گفت که او و “شرکت های تابعه” حدود 4.8 درصد از آتیرا را در اختیار دارند. نامزد سابق CFO Novartis برای هیئت مدیره جورج دبلیو بیکرستاف، III، در حال حاضر رئیس هیئت مدیره شرکت بیوتکنولوژی Innioviva است.