• خانه
  • اخبار
  • آتش بازی و اهتزاز پرچم: برای اولین بار موشک ماه عظیم ناسا را ​​تماشا کنید

آتش بازی و اهتزاز پرچم: برای اولین بار موشک ماه عظیم ناسا را ​​تماشا کنید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آتش بازی و اهتزاز پرچم: برای اولین بار موشک ماه عظیم ناسا را ​​تماشا کنید

موشک SLS ناسا روی سکوی پرتاب
موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا روی سکوی پرتاب در فلوریدا قرار دارد. (عکس از طریق بوئینگ اسپیس/توئیتر)

انتظار می‌رود بیش از 100000 نفر صبح دوشنبه سواحل فضایی فلوریدا را برای تماشای پرتاب قدرتمندترین موشک ناسا از ماموریت تاریخی آرتمیس 1 به ماه و فراتر از آن تماشا کنند – اما اگر نمی‌توانید شخصاً آن را انجام دهید، پرتاب را به صورت آنلاین تماشا کنید. ممکن است بهترین چیز بعدی باشد

موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا قرار است از مجتمع پرتاب 39B مرکز فضایی کندی در ساعت 8:33 صبح به وقت شرقی (5:33 بامداد به وقت شرقی) دوشنبه، آغاز یک پنجره پرتاب دو ساعته، بلند شود. پیش‌بینی‌ها می‌گویند احتمال آب و هوای قابل قبول در ابتدای پنجره 80 درصد است که در پایان به 60 درصد کاهش می‌یابد.

جف اسپالدینگ، مدیر ارشد تست، امروز گفت که هیچ مشکل مهمی در طول شمارش معکوس رخ نداده است. او به خبرنگاران گفت: ما برای هر چیزی آماده ایم. اما اگر مسائل آب و هوایی یا فنی باعث تاخیر شود، 2 و 5 سپتامبر تاریخ راه اندازی نسخه پشتیبان است.

پخش جریانی پوشش ویدئویی قرار است از ساعت 21:00 به وقت محلی امشب در تلویزیون ناسا با تفسیر عملیات سوخت‌گیری SLS آغاز شود. پوشش با قدرت کامل در ساعت 3:30 صبح روز دوشنبه PT آغاز می شود. (برنامه کامل را ببینید.)

ماموریت آرتمیس 1 به اولین پرتاب SLS نیاز داشت تا یک فضاپیمای بدون سرنشین اوریون را به یک پرواز آزمایشی 42 روزه بفرستد که شامل یک مدار گسترده ماه بود که تا 62 مایلی ماه می رسید و تا 40000 مایلی فراتر از ماه می رسید. این یک رکورد مسافتی را برای هر فضاپیمایی که برای حمل فضانورد طراحی شده است به ثبت می رساند.

در پایان ماموریت، کپسول اوریون با سرعت 25000 مایل در ساعت به زمین بازمی گردد و به سمت سقوط در اقیانوس آرام حرکت می کند. یکی از اهداف اصلی آرتمیس 1، آزمایش اثربخشی سپر حرارتی جبار در دماهای ورود مجدد اتمسفر تا 5000 درجه فارنهایت است.

ناسا و شرکای تجاری آن بیش از یک دهه است که روی این پرواز کار می کنند. آرتمیس 1 نشان دهنده اولین آزمایش واقعی سیستم SLS-Orion است که زمینه را برای مدارگرد سرنشین دار Artemis 2 در سال 2024 و فرود سرنشین دار Artemis 3 روی ماه در سال 2025 یا 2026 فراهم می کند.

فقط تماشای پرتاب باید هیجان انگیز باشد – و اگر در خانه تماشا می کنید، فراموش نکنید که صدا را زیاد کنید. جان بلوینز، مهندس ارشد SLS ناسا به فلوریدا تودی گفت: “اول این را بگذارید: صدای بلند خواهد بود.” SLS با نیروی رانش 8.8 میلیون پوندی، 15 درصد قدرتمندتر از موشک Saturn V متعلق به دوران آپولو است.

قبل از آتش بازی، شمارش معکوس قدرت ستارگان زیادی را نشان خواهد داد: معاون رئیس جمهور کامالا هریس و همسرش داگ امهوف در آن حضور خواهند داشت. جاش گروبین خواننده با هربی هنکوک پیانیست برای اجرای سرود ملی، ارکستر فیلادلفیا و نوازنده ویولن سل یویو ما “آمریکا زیبا” را بازی خواهند کرد و جک بلک و کریس ایوانز بازیگران نیز بخشی از این نمایش خواهند بود.

چرا این همه پرچم اهتزاز؟ طبیعی است که اولین پرتاب در برنامه ای که هدف آن قرار دادن اولین زن و اولین فرد رنگین پوست در سطح ماه است، 50 سال پس از آخرین ماموریت آپولو به ماه، بسیار مهم است. و با نگاهی فراتر از تاریخ، این فرصتی برای ناسا برای جلب توجه سرمایه‌گذاری‌های فضایی تجاری مانند SpaceX ایلان ماسک و Blue Origin جف بزوس است.

اسپیس ایکس در حال حاضر نقش پشتیبانی را در آرتمیس برعهده دارد و طبق قرارداد خود برای ارائه کاوشگر ماه برای خدمه آرتمیس 3. Blue Origin همچنین امیدوار است که بتواند سهمی از تجارت ناسا را ​​برای ماموریت های آتی آرتمیس به دست آورد. اما این خطر وجود دارد که برخی در کنگره به هزینه های انباشته برنامه آرتمیس (که اخیراً تا سال 2025 حدود 93 میلیارد دلار تخمین زده شده است) توجه کنند – و متعجب شوند که آیا، مثلاً، ابر موشک استارشیپ اسپیس ایکس می تواند همه کارها را با هزینه کمتر انجام دهد. یک موفقیت خوشایند از SLS می تواند از این نوع گمانه زنی ها جلوگیری کند.

بهاویا لال، معاون ناسا در زمینه فناوری، سیاست و استراتژی، طی یک جلسه توجیهی قبل از پرتاب تاکید کرد که آرتمیس 1 به ایجاد زمینه برای بیش از یک دهه اکتشاف ماه، مریخ و فراتر از آن کمک خواهد کرد.

او گفت: “کاری که ما با پرتاب روز دوشنبه آغاز می کنیم، یک دوی سرعت کوتاه مدت نیست، بلکه یک ماراتن طولانی مدت برای ورود منظومه شمسی و فراتر از آن به حوزه ما است.”

آزمایش های انجام شده روی آرتمیس 1 به این چشم انداز بلند مدت اشاره دارد.

اگرچه هیچ انسانی در این فضاپیمای اوریون وجود نخواهد داشت، سه مانکن ابزاری – به رهبری مانکنی به نام فرمانده مونیکین کامپوس – در طول سفر اطلاعاتی را در مورد شرایط محیطی جمع آوری می کنند. آمازون با همکاری ناسا، سیسکو و لاکهید مارتین، یک دستیار صوتی به سبک الکسا به نام Callisto را به پرواز در می آورد که می تواند اطلاعات (و همراهی) را برای خدمه آینده که به ماه یا مریخ می روند، ارائه دهد.

موشک SLS همچنین 10 نانوماهواره را به عنوان محموله تحقیقاتی ثانویه مستقر خواهد کرد، از جمله یک کاوشگر ژاپنی که برای فرود هاورکرافت روی ماه تلاش خواهد کرد.

بنابراین، همان‌قدر که پرتاب روز دوشنبه وعده داده می‌شود، Artemis 1 بسیار بیشتر از یک انفجار بزرگ است.